AKTUALNOŚCI

Obóz Zimowy Capoeira RAIZ - Murzasichle 2-9 lutego 2019

Zapraszamy na zimowy obóz grupy International Capoeira Raiz. Jak w poprzednich latach, odbędzie się on w malowniczej tatrzańskiej miejscowości Murzasichle, (...)

GALERIA

ZOBACZ >Czym jest capoeira

CapoeiraJednoznaczne określenie czym jest capoeira może być rzeczą niezwykle trudną ponieważ zawiera ona wiele aspektów, które w innych dziedzinach życia są ze sobą sprzeczne i stoją w opozycji do siebie. Jest to zadanie szczególnie ciężkie dla nas Europejczyków, członków cywilizacji zachodu przyzwyczajonych do przypisywania i klasyfikowania rzeczy do ściśle określonych kategorii. Nasuwa się więc pytanie czym właściwie jest capoeira? Grą, tańcem czy może walką?
Najbliższą prawdy odpowiedzią na to pytanie jest, że może ona być wszystkim na raz, a nawet więcej. Capoeira przede wszystkim jest sztuką walki, ale to również sztuka improwizacji, kreatywność, fantazja, piękno ruchu, duchowość, czasem niebezpieczeństwo, ale również radość, przyjaźń i muzyka. Żeby dowiedzieć się czym jest capoeira trzeba ją po prostu zobaczyć i doświadczyć na samym sobie.
Odbywa się ona w roda (port. - koło) gdzie partnerzy/przeciwnicy wymieniają ze sobą techniki obrony i ataku, kopnięcia, podcięcia, akrobacje, zwody i uniki. W pewnym sensie przypomina to dialog złożony z ruchów, w którym wszystkie te elementy pełnią rolę pytań i odpowiedzi będących częścią języka capoeira.
Pozwalają one odkryć mocne i słabe strony capoeiristas (zawodników capoeira)podczas jogo (gry). Styl tej gry podporządkowany jest rytmom wygrywanym na berimbau, jednostrunowym instrumencie uważanym za symbol capoeira. Rytmy berimbau dopełniają instrumenty takie jak: Atabaque (bęben), pandeiro (tamburyn), agogô (rodzaj dzwonków), i reco reco (tarka) nadając unikalny koloryt dźwięków capoeira. Oprócz tego śpiewane są tradycyjne i improwizowane pieśni co w połączeniu z rytmicznym klaskaniem w dłonie daje niesamowitą, prawdziwie energetyczną atmosferę roda de capoeira.