AKTUALNOŚCI

Obóz Zimowy Capoeira RAIZ - Murzasichle 2-9 lutego 2019

Zapraszamy na zimowy obóz grupy International Capoeira Raiz. Jak w poprzednich latach, odbędzie się on w malowniczej tatrzańskiej miejscowości Murzasichle, (...)

GALERIA

ZOBACZ >Muzyka capoeira

Muzyka jest nieodłączną częścią Capoeira i pełni bardzo ważną rolę. Bez niej ta piękna brazylijska sztuka walki nie istnieje. Muzyka grana na podstawowych, tradycyjnych instrumentach używanych w Capoeira tj. berimbau, pandeiro, czy atabaque, tworzy swoisty klimat w roda (port. krąg), gdzie dwóch capoeiristas (graczy Capoeira) ze sobą gra. Rytmy wybijane na w/w instrumentach kreują rodzaj gry toczonej w środku roda. Niektóre rytmy pozwalają grać otwarcie, ładnie, z dużą ilością akrobacji wplatanych płynnie pomiędzy kopnięcia i uniki, a inne rytmy dopuszczają grę bardziej zaczepną, kontaktową, gdzie dozwolone są obalenia, podcięcia itp. Każdy capoeirista powinien znać poszczególne rytmy oraz jak do nich grać w roda.
Oprócz muzyki wygrywanej na instrumentach, w Caopeira śpiewa się oraz klaszcze. I tutaj podobnie jak z rytmami, różne piosenki opowiadają o czymś innym i mają inne znaczenie. Są piosenki nawołujące do gry kontaktowej oraz takie, w których jest mowa o całkowitym braku kontaktu. Dlatego bardzo ważne jest, aby każdy capoeirista wiedział o czym śpiewa i kiedy może określoną piosenkę zaśpiewać.